2019. augusztus 1-jén a Wanger (a világ egyik legnagyobb telepe) előtt tüntettünk a magyarországi csincsillaprém-telepek bezárásáért.
2019 augusztus 1-jén mintegy száz fővel indultunk el Komárom főteréről a város túlsó felére, hogy az ott működő csincsillaprém-telep bezárását követeljük. A demonstrálók többsége Budapestről érkezett, a helyszínen azonban csatlakozott néhány komáromi lakos és a szlovák oldalról is jöttek az egyetértésüket kifejezők. Bár az már a gyülekezőkor leszűrhető volt, hogy az állatokért hangosabban kiállók egyelőre kisebbségben vannak az állatvédők között, a forróság és a csütörtöki munkanap ellenére is számtalan civil csoportosulás állt be a liga támogatói mellé: úgy mint az Együtt a Kisállatokért Alapítvány csincsillamentése, az Állatmentő Sereg vezetői, a Vegán aktivisták Magyarország és a Szurkolók az állatokért mozgalom, illetve külföldről a PETA Deutschland egyik munkatársa és a Fur Free Forever képviselője is. Természetesen ismert arcok is jelent voltak: a műsorvezető-énekes Puskás Peti és a kétszeres Európa-bajnok kamionversenyző Kiss Norbert, valamint Váli Tamás, vegán testépítő.
Rövid eligazítás után gyalog indultunk útnak a város forgalmas főútja mentén, kifeszített zászlókkal és a prémtelepekről szóló leleplező plakátokkal, „Az állatok is éreznek fájdalmat, úgy mint mi” kezdetű rigmussal lelket öntve magunkba. Az erődig békésen, szabályosan közlekedve, rendőrségi kísérettel jutottunk el, onnan pedig kibuszoztunk a Wanger telephelyére. Közülünk a legtöbben még sosem jártak a telepnél, így mindenkit meglepett, hogy egy csendes, kertvárosi mellékutcába érkeztünk meg, egy szép udvarú, rendezett házhoz, amelyen csak egy tábla hirdette, hogy bizony itt lakik a sokak által csak halálgyárként emlegetett cég tulajdonosa.
Itt kezdtük meg a tüntetés attraktívabb részét. Néhány aktivistánk segítségével az egyik tüntető lány megnyúzásával demonstráltuk, milyen kegyetlenséggel is bánnak a prémfeldolgozók a szőrmeállatokkal, majd többek mellett Vakula Tímea, az MSZEL aktivistája beszélt arról, hogy milyen szenvedések árán lesz a csincsillakölykökből szőrmebunda és hogy mennyire felesleges luxus a szőrmeviselés, illetve Puskás Peti is felszólalt a kizsákmányolt életekért.
A telepen ottlétünk alatt nem volt mozgás, a kerítésre azonban felkerült néhány új tábla (amelyek a szőrmeipart jónak, a prémállattenyésztést környezetbarátnak és fenntarthatónak állítják be), ezeknek néhány héttel ezelőtt még nyoma sem volt.
A tüntetés egy öt perces néma kiállással ért véget, tisztelet adva az eddig a telepen meghalt csincsilláknak. Ez idő alatt a Vegán aktivisták Magyarország tagjai vetítettek a Liga által korábban készített felvételeket itthoni prémfarmokról, illetve felkavaró képsorokat külföldi telepekről.
A demonstrációt az előzetes tervnek megfelelően kora délután bezártuk, innen közösen indultunk vissza Budapestre. A buszon még interjúkat adtunk és a következő akciónkat kezdtük tervezgetni. Nem kevesebbet szeretnénk ugyanis, mint hogy az összes itthoni prémtelep végleg zárjon be néhány éven belül. Egy hosszú út első, de sikeres lépését tettük meg.